BootsnAll Travel Network



Archive for October, 2007

« Home

Osoite

Thursday, October 25th, 2007

Tassa on siis osoitteeni joka on voimassa loppuajan taalla ausseissa. Varsinkin joulun aikaan SAA muistaa ;D.

Marke Hongisto
5 B Stack Street
Fremantle 6160
Western Australia
Australia

Poutaa

Friday, October 19th, 2007

Elama on tuntunut ihanan “normaalilta” viime ajat. Lindan kamppa on kiva. Ja Lindan kanssa on helppo tulla toimeen. Han vaikuttaa olevan erottain helppo ihminen tulla toimeen, ja jos en oo jo kertonut niin han on skotti. Toisaalta han on kokenut monenlaista elamassaan, ja ennen kaikkea, matkustanut todella paljon elamansa aikana, joten han ymmartaa tunteitani hyvin. Talo jossa ei tarvitse tuntea etta tarvitsisi olla varpaillaan koko ajan.

Huone on mukava isolla sangylla, ihan oikeilla tyynyilla ja peitoilla. Vaatekaappi ja kaappi tavaroille. Rauhallisella alueella maen nyppylan takana, kun olet maen paalla nakee kauas Intian Merelle.

Hankin Warehouse-nimiselle salille kortin, 160$/3kk. Hyva diili, sali on ihan hyvan kokoinen ja jumpat on aivan mahtavia! Bodycombat, Hip Hop/latino/r’n’b, body pump ym. Se on piristanyt valtavasti, silla olen kaivannut saannolista hikoilua. Ranta on myoskin lahella, noin 3km paasta Lindan luota. Ilmat on lammennyt mukavasti, viime viikonloppuna oli arskaa ja 30 raatia, oli ihanaa menna rannalle. Taalla on hiekkabiitsia silmankantamattomiin! Mutta myos nurmikkoa loytyy jossa voi kollotella mukavasti!

Kavin nimittain Lindan kanssa ajelulla viime sunnuntaina, mentiin rannikkoa pitkin noin 30-40km ja se oli yhta biitsia Perthin esikaupunkien ohella. Nain aivan uskomattomia lukaleeja, en ole niin upeita taloja viela nahnytkaan ausseissa. Ihan alyttoman kokoisia myos!
Pysahdyttiin biitseille makailemaan ja takas tullessa kavastiin Hilary’s Harbour:ssa, joka on luksuspaattien ja siella on lisaksi veden paalle rakennettu kauppakeskus. Kaytiin brittilaisessa karkkikaupassa ja sielta loytyi maukkaita likoori-suklaa karkkeja :p. Nam!

Takastullessa pysahdyttiin Intialaiseen take-away paikkaan ja tilattiion chichken vindaloot ja Naan-leivat. Ai etta, ihanan tulista!

Lauantaina menin baariin pitkasta aikaa, siella oli toista Fiona ja Karl, Darryl ja hanen missus seka Linda, pllus Karlin sisko ja hanen kavereita. Mut olin ihan kyllastynyt kun se oli juurikin pubi joten siella ei kauheesti tanssittu. Lahettiin sit Lindan kaa kalastaan taksia aikasemmin ja oltiin himassa puoli yhelta jo.

Taa viikko on tuntunut pitkalta toissa, kun on ollut valilla vahan hiljasta. Joulua kohden pitais kuulemma tulla ihan hullu kiire, tunteja tehdaan paljon enemman.
Aamusin siis tehdaan tilaukset asiakkaille valmiiks, ja se vaatii valilla keskittymista koska tilaukst on usein hyvin persoonallisia… muutama esimerkki:

-Ocean trout s/on (skin on)/2 kg
-Ocean trout s/l (skinless)/100g portions x 14
-Whole Atlantic Salmon, SGG
-Red Snapper 5 sides
-Swordfish loins bloodline cut 7kg
-Rudder fish s/on 3kg/Rankin s/l 6kg
-Barramundi s/l 700g pieces

Lisaksi tilauksissa lukee ties mita kommenttia kuten etta laatikossa ei oo ollu tarpeeksi jaahileita tai etta fileet oli liian pienia ja kuitenkaan eivat pyytaneet isompaa….

Kalan tunnistaminen ei oo ihan kauheen helppoo kun ne on fileina! Monet nayttaa nimittain todella samanlaisilta kun ne on ilman nahkaa ja fileina, ajan kanssa oppii ymmartamaan vivahde-eroja tai erottamaan kalan kokeilemalla sen pehmeytta.

Kalan lisaksi pakataan simpukoita ja ostereita. Kun tilaukset on tehty, pakataan mataliin koreihin seuraavan aamun kalat jotka taas tehdaan sen paivan tilausten mukaan. Sen jalkeen laiteaan jaahileita kalan paalle ettei se mene pahaksi ja viedaan kylmioon.

Tyokaverit on mukavia mika auttaa jaksamaan. Supervisorina toimiin Gino, italailais-syntyinen mies joka on asunut ikansa ausseissa. Ihan asiallinen, ei mikaan “kaikkien kaveri”, mutta ei huohota niskaan ja sanoo asiasta jos on sanomista.

Lauantaisin on vain kaksi ihmista toissa, ja se on ollut aina Fiona joka siella on ollut eraan Cregin kanssa, joka leikkaa kalaa jos on tarpeen seka auttaa tilauksissa.
Gino sanoi kuitenkin etta myos mina voin tehda lauantaita jos haluan, mutta sitten Fiona on vapaalla siina tapauksessa.
Joten menen siis toihin tana lauantaina, mika on ihan jees, kaksinkertaisella palkalla:). Sain avaimen paikkaan jota pitaa sailyttaa kuin suurinta aarretta.
Linda tarjosi autonsa kayttoon ettei tartte menna pyoralla. Olin vahan yllattynytkin, vaikka toisaalta han vain on niin hyvaluontoinen ihminen.

Palkkaa tulee tilillle kahden viikon valein, mika on harvinaista silla taalla se tulee yleensa joka viikko. Tarkkaa tuntipalkkaa en tieda, mutta se on n. 20$ = 12e. Tulee lisia ym niin oikeaa tuntipalkkaa on vaikea sanoa.

Surffiopea ei ole viela loytynyt, laitoin ilmoituksen eraalle nettisivulle, ihan asiallinen mutta tahan mennessa kaikki vastanneet (kundeja) ovat olleet lahinna etsimassa tyttoystavaa….nain rivien valista luettuna…

Mutta joo. Auringosta olen nauttinut, ja siita etta elama on valilla tasaista 🙂

Pois hostellista

Saturday, October 6th, 2007
Jeps. Toissa oltu pari viikkoo, ja meneehan se tossa, varsinkin kun tuli palkka niin piristi kummasti. Tyoajat ei oo mitaan helmia, mut hei, aina ei voi voittaa. Jos jais jotain possuunkin aasiaa varten. Siella oli kaks mun ikasta ... [Continue reading this entry]